Effettivamente testare il rischio di sviluppare il cancro al colon

0
Rate this post

Analýza rodinnej anamnézy by mohla pomôcť určiť, kedy je najlepšie začať podstupovať skríningové testy na prevenciu rakoviny, ktorá sa môže objaviť aj v mladom veku.

Každému štvrtému kolorektálnemu karcinómu, ktorý sa objaví v mladom veku, by sa dalo predísť alebo ho bolo možné aspoň diagnostikovať v oveľa skoršom štádiu tým, že by sa najprv na základe rodinnej anamnézy ochorenia určilo, kedy je vhodné začať so skríningom.

Vysvetlili to výskumníci vedení Samirom Guptom z Kalifornskej univerzity

San Diegu v Spojených štátoch amerických a prvým autorom článku publikovaného v časopise Cancer.

  • „Jednou zo stratégií odporúčaných rôznymi asociáciami a vedeckými spoločnosťami na prevenciu a diagnostiku kolorektálnych karcinómov, ktoré vznikajú v mladom veku (EOCRC), je začať so skríningom veľmi skoro, ak to rodinná anamnéza naznačuje,“ vysvetľujú autori a pripomínajú, že v súčasnosti je nedostatok spoľahlivých údajov o účinnosti tohto prístupu.
  • Kolorektálny karcinóm je treťou najčastejšou príčinou úmrtia na rakovinu na svete, druhou v Taliansku, kde sa každý rok diagnostikuje približne 49 000 nových prípadov, vo všeobecnosti u ľudí starších ako 50 rokov. Od 50 rokov sa v Taliansku začínajú bezplatné skríningové programy, ktoré ponúkajú regióny.

Ako však Gupta a kolegovia pripomínajú, u niektorých pacientov, napríklad u tých, ktorí majú jedného alebo viacerých prvostupňových príbuzných s rakovinou hrubého čreva a konečníka, by sa mal skríning začať skôr: vo veku 40 rokov alebo 10 rokov pred vekom, v ktorom bola choroba diagnostikovaná u najmladších člena rodiny, u ktorého sa vyvinul nádor.

Americká štúdia

Aby sa otestovalo, či je skríningový prístup založený na rodinnej anamnéze skutočne schopný včas identifikovať určité kolorektálne karcinómy u mladých pacientov, výskumníci analyzovali údaje od približne 3 500 ľudí vo veku 40 až 49 rokov s kolorektálnym karcinómom a bez neho, ktoré sú Hlavná zahrnuté v registri rodiny rakoviny hrubého čreva v obdobie 1998-2007.

americka-studiaPodľa odporúčaní American Cancer Society, US Multi-Society Task Force on CRC a American College of Radiology mal každý štvrtý pacient s rakovinou a jeden z deviatich pacientov bez rodinnej anamnézy, ktorá naznačovala predvídať skríning.

Na základe rodinnej anamnézy by prakticky všetci (98,4 percenta) pacienti s diagnostikovanou rakovinou mali podstúpiť skríning pred vekom, v ktorom bola rakovina skutočne diagnostikovaná. „Na identifikáciu pacientov s rizikom vzniku kolorektálneho karcinómu v mladom veku sú potrebné ďalšie špecifické kritériá, ale určite väčšia pozornosť venovaná rodinnej anamnéze môže zlepšiť prevenciu a včasnú diagnostiku tohto novotvaru,“ uzatvárajú vedci.

Kolorektálny karcinóm takmer vždy pochádza z adenomatóznych polypov, benígnych nádorov v dôsledku proliferácie buniek črevnej sliznice, ktorým trvá v priemere 7 až 15 rokov, kým sa transformujú na malígne formy.

Práve v tomto časovom okne umožňuje skríning včasnú diagnostiku a elimináciu polypov ešte predtým, než nadobudnú nebezpečné vlastnosti.Polypy majú v skutočnosti dve vlastnosti, vďaka ktorým sú ľahko identifikovateľné: majú tendenciu krvácať a vyčnievať zo sliznice, takže sú viditeľné na jej povrchu.

  • Z tohto dôvodu sú v súčasnosti používané skríningové testy:
  • hľadanie okultnej krvi v stolici;
  • rektosigmoidoskopia.

Skutočná kolonoskopia v Taliansku sa odporúča až v druhej fáze, ak hľadanie okultnej krvi v stolici prinieslo pozitívny výsledok.

Dokonca ani pre takzvanú virtuálnu kolonoskopiu v súčasnosti neexistuje dôkaz, že je lepšia ako testy, ktoré sa v súčasnosti používajú pri skríningových programoch.
Slovo pre odborníka

Molekulárny onkológ Alberto Bardelli bilancuje testy včasnej diagnózy kolorektálneho karcinómu.

Hľadanie okultnej krvi v stolici

Vyšetrenie okultnej krvi vo výkaloch spočíva v hľadaní stôp krvi, ktoré nie sú voľným okom viditeľné, v malej vzorke výkalov, ktoré sa vykonáva rôznymi metódami. Tieto stopy môžu byť spôsobené krvácaním z polypu.

V priemere na každých 100 ľudí, ktorí absolvujú skúšku, je päť pozitívnych. Nie všetky však budú mať polypy: stopy krvi môžu byť spôsobené napríklad hemoroidmi alebo malými léziami v dôsledku zápchy. Okrem toho vyšetrenie nie vždy dokáže odhaliť prítomnosť polypu: v skutočnosti sa môže stať, že polyp alebo nádorová lézia sú prítomné, ale v deň vyšetrenia nekrvácajú. Preto je dôležité skríning opakovať v odporúčanej periodicite.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu