Nájdete nás aj na Facebooku
AktualityVenujte 2% z daníPrídeme k vám s maketou hrubého čreva

Rakovina pod kontrolou - nádej

08.01.2013

Lekári z Barcelony preštudovali vzorky 350 pacientov so zhubným nádorom na čreve a konečníku. Zistili kľúčové informácie o faktoroch, ktoré sú zodpovedné za vznik metastáz : keď zhubné bunky prejdú do pečene, vylúčia do okolia molekuly TGF-beta.

Na pečeň sa lekári zamerali preto, lebo tento druh rakoviny najčastejšie metastázuje práve do pečene. Telo na nové molekuly zareaguje tak, že vylúči ďalšie signálne látky vrátane bielkoviny interleukin 11.A práve to využijú lekári pri vývoji testov.

Novovzniknuté molekulyTGF-beta bielkoviny interleukin 11sú vlastne markety - znaky, že rakovina sa chystá metastázovať.

Ochráni pred chemoterapiou

Tím lekárov teraz vyvíja test pre bežnú nemocničnú prax. Používal by sa u pacientov pred chirurgickým odstránením nádoru.  Z tkaniva zhubného nádoru na hrubom čreve doktori chorým odoberú vzorky a vyšetria na prítomnosť spomínaných dvoch markerov. Ak vyjde vzorka pozitívne, je to signál, že primárny nádor je pripravený metastázovať.

Lekári upozorňujú, že test pomôže aj pacientom, ktorí budú mať negatívny výsledok. Znamená to, že nádor sa nechystá metastázovať, a teda chorí po vyoperovaní nádoru už nemusia absolvovať náročnú chemoterapiu, ktorá, ako je známe, má mnoho nežiadúcich účinkov.

(vm)

/materiál je prevzatý z denníka Plus jeden deň 21.12.2012 v plnom znemí/


© 2014-2019 Europacolon. Všetky práva vyhradené.